Як прищепити дитині любов до читання

Ваша дитина читає щодня добровільно, а не з примусу? Деякі діти роблять саме так, і вони краще вчаться в школі. Навчальна успішність найбільш тісно пов’язана з навичками читання. Діти, котрі читають самостійно, мають кращу успішність із різних предметів і більший запас знань, ніж їх однолітки.

Багато батьків купує своїм дітям книги з картинками, сподіваючись, що дитину захопить читання. Але до середніх класів школи значна кількість дітей припиняє читати книги поза шкільною програмою.

Чому так? Справа в тому, що дорослі не розвивають у дітей змалечку звичку читати книги. Маленькі діти люблять гортати книги, розглядаючи картинки. У молодших класах вони можуть полюбити читати. Але читання потребує зусиль, а навколо стільки розваг, що для молодших школярів читання видається радше роботою, ніж розвагою. Діти ще не можуть сприймати читання як веселе заняття.

Розгляньмо рекомендації, як батькам прищепити дитині любов до читання.

1. Читайте дитині з раннього віку

Читати дитині вголос потрібно не тільки перед сном. Придбайте малюкові декілька книг з ілюстраціями. Нехай він сприймає такі книжки як іграшки. Читайте дитині, коли годуєте її або міняєте їй підгузок. Читаючи дитині книги, водночас виявляйте любов до неї, обіймайте її й ніжно торкайтеся. Мета – викликати в дитини позитивні асоціації з читанням. Щоразу, коли виникає пауза в повсякденних справах, читайте дитині книгу. Читайте їй за обідом, після школи тощо.

2. Систематично відвідуйте бібліотеку

На порозі дворічного віку дитина може полюбити читання більше від решти занять. Запишіть дитину в бібліотеку й ходіть туди з нею регулярно. Необхідність здавати книги вчасно привчить дитину регулярно їх читати. Тримайте бібліотечні книги на окремій полиці, щоб не загубити їх і щоб дитина в будь-який момент могла взяти їх і почитати. Якщо дитина не виноситиме ці книги з дому – вона гарантовано їх не загубить.

Керування процесом долучення дитини до читання книг може бути досить складним для батьків. Рекомендуйте дитині авторів і книги, які, на вашу думку, їй варто почитати. Щодо цього можна також попросити поради в бібліотекаря, оскільки зазвичай у бібліотеках є списки рекомендованої літератури для будь-якого віку. Відкривайте із дитиною нові цікаві книги, спільно радіючи, коли їй до рук потрапляє нова книга улюбленого автора.

3. Читайте дитині якомога частіше

Поки дитина не навчиться нормально поводитися за столом, читання – ефективний спосіб утримати її на місці (надто коли вашого чоловіка немає вдома, а вам потрібно погодувати дитину). Також читання добре допомагає батькам заохотити дитину спробувати нову страву. Багато батьків із такою метою вмикають дитині мультфільми на планшеті, коли годують її. Однак дивлячись мультфільми, дитина несвідомо приймає їжу. Коли ви читаєте їй книжку, вона слухає вас і бачить перед собою страву, відчуває її запах і смак. У такому разі ймовірність того, що нова страва їй сподобається, є більшою.

4. Не змушуйте дитину читати

Більшість дітей починає читати автоматично, коли розвиває необхідні для цього навички. Ви не повинні змушувати дитину читати, замість цього прищепіть їй любов до книг. Якщо ви занадто старанно почнете вчити дитину читати, це може позбавити дитину задоволення від читання. Якщо таке навчання викликатиме в дитини труднощі, вона, ймовірно, почуватиметься нездарою, і це назавжди знеохотить її до читання.

Деякі діти, котрі мають високі інтелектуальні здібності, не можуть читати до семирічного віку. Батькам не варто надто перейматися в таких випадках. Дитина швидко надолужить згаяне й досягне тих же результатів, що й діти, які читають із 4–5 років. Зокрема, коли в один клас потрапляють діти, які рано й пізно навчилися читати, «ранні» діти більше не відчувають, що мають особливі навички порівняно з однолітками. Це позначається на їхній поведінці: вони часто бувають зарозумілими. Відтак у тому, що дитина рано вчиться читати, немає особливих переваг, натомість є певні ризики.

Але якщо ви вже вчите дитину читати, не потрібно спеціально припиняти цей процес. Просто при цьому не змушуйте дитину думати, що вона чимось відрізняється від решти, якщо рано опанувала вміння читати. Така навичка схожа на вміння ходити – рано чи пізно її опанує кожен.

Якщо ви помічаєте, що ваша дитина не може вивчити букви, плутає їх, не здатна вимовляти певні слова, які чула багато разів, можливо, вона страждає від дислексії або іншого розладу. Поділіться своїми підозрами зі шкільним учителем дитини або зверніться до фахівця.

5. Не припиняйте читати дитині навіть тоді, коли вона навчилася читати самостійно

Читайте дитині доти, доки це буде їй подобатися. Це ще більше посилить її інтерес до читання, а вам дасть широкі можливості для бесід із дитиною про життєві цінності й вибір.

Багато батьків скаржаться, що їхні діти вміють читати, але не виявляють до цього інтересу. Більшість дітей проходить таку стадію, але вам до снаги скоротити її. Проблема може полягати в тому, що дитині під силу читати тільки прості книги, але її уява потребує складніших сюжетів і персонажів. До того ж, у таких книгах трапляється досить велика кількість слів, яких дитина ще не знає. Докладені зусилля із з’ясування їх значення відволікають її від канви розповіді. Тому батьки повинні читати дитині, щоб розвинути у неї інтерес до книг. Це мотивуватиме її розвивати навички читання.

На цьому складному етапі слід приділити достатньо часу, щоб з’ясувати, які книжки подобаються дитині. Для цього варто скористатися книгами з картинками: вони допомагають дитині не втрачати інтерес до книги й краще розуміти її зміст. Згодом, коли дитина піде у школу, її навички читання розвиватимуться, інтерес до книг зростатиме. Дитина легко зможе прочитувати цілі розділи. На цьому етапі вам слід знайти серії книг, які сподобаються дитині. Прочитавши одну книгу, вона захоче ознайомитися з іншими.

6. Зробіть читання сімейним ритуалом

Щодня виділяйте час для читання – наприклад, коли дитина повертається зі школи, післяобідній час тощо. Діти можуть бути надзвичайно мотивовані почитати книгу, якщо давати їм для цього час. Якщо дитина виявляє інтерес до читання, можна навіть дозволити їй почитати в ліжку перед сном. Коли ж дитина ще дуже стомлюється, виділіть для читання інший час, наприклад, коли ви готуєте вечерю. Головні труднощі при цьому – знайти відповідний час, якщо зазвичай увечері ви буваєте досить заклопотані домашніми справами.

7. Допомагайте дитині вдосконалювати її навички

Оберіть книгу, доступну для сприйняття вашої дитини, але дещо складнішу від її звичного рівня (наприклад, главу з книги, а не просто книгу з картинками). Почитайте дитині приблизно чверть тексту. Потім скажіть, що настала її черга взятися до читання. Дайте дитині вибір: дочитати до кінця текст, який ви почали, або взяти будь-яку іншу книгу. Більшість дітей хоче дочитати текст до кінця. Але якщо він виявиться для дитини заскладним, поверніться на більш простий рівень. І далі обирайте більш складні книги, оскільки це допоможе дитині поступово розвивати навички читання.

8. По черзі читайте з дитиною, щоб поліпшити її навички читання

Коли ви читаєте дитині вголос, робіть це по черзі з нею. Якщо дитина не може прочитати якесь слово, допоможіть їй. Не змушуйте дитину зупинятися й чітко вимовляти кожне слово; ваша мета – прищепити їй інтерес до книги, просуваючись далі сюжетом. Однак не варто читати по черзі занадто довго, бо це стомлює дитину.

Також не встановлюйте чіткого порядку (наприклад, коли дитина читає кожну другу або третю сторінку). Головне – підтримати в дитини задоволення від процесу читання, інакше це заняття матиме більше шкоди, ніж користі.

9. Якщо дитина читає неохоче, використовуйте комікси

Деяким дітям важко дається читання книг, але вони захоплено читають комікси. У певних коміксах використовуються довгі діалоги зі складною лексикою. Використовуйте їх, щоб розвивати в дитини навички читання.

10. Продовжуйте читати дитині

Коли ви навчите дитину читати, у вас може виникнути спокуса припинити читати їй уголос. Але навіщо відмовлятися від заняття, яке емоційно зближує вас? Навіщо відмовлятися від можливості подискутувати про вибір і життєві цінності? Не припиняйте читати дитині, поки вона сама не втратить до цього інтерес.

11. Читайте самі

Покажіть позитивний приклад вашій дитині. Як ви можете прищепити їй інтерес до читання, якщо вона не бачить, що ви самі читаєте книги? Обговорюйте прочитане під час сімейної вечері. Рекомендуйте книги дружині й дітям. Коли дитина подорослішає, вона зможе читати книги, які ви їй порадите.

12. Обмежуйте використання електронних пристроїв

Серед сучасних дітей книги поступаються у конкуренції з телевізором або комп’ютером. Якщо раніше читання було популярною формою проведення дозвілля, то в наш час діти формують інші звички. Найкраще, що ви можете зробити в цьому разі, – обмежувати використання дітьми електронних пристроїв доти, поки вони не навчаться добре читати.

інформація з сайту http://wiki.pp.ua/
Замовити зворотній дзвінок

З усіх питань просимо вас скористатися цією формою. 5 СОВ